COOKING
|
|||||||||
|
|||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
Shopping | ||||||||
![]() |
Where? What prices? How much to buy? These are questions
that occur when it comes time to pick up the checkbook and head for the
store. You have been buying groceries for years now so you already know
a few things about shopping for food. Yet when shopping for a crowd there
are other things to consider. But, most important of all, do not forget
storage. Refrigerated and frozen items are going to take up space and you
need to decide how much space you have.
Don't forget your shopping list! Cooking for 100 people or cooking for your family still takes a grocery list. On your list should be the amounts of food you will need. You should also write the amount of money budgeted for some of the larger items. That way you won't run out of money before you get all you need. Where you shop is important. You might need to make some trade offs in convenience versus price. If the chicken breasts are cheaper at the warehouse store on the other side of town, you might decide to pay more for them to save yourself the trip. But then again, since the chicken might be the most expensive item on the menu, you would want to save all the money you can on this item. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Chicken Breasts run 4 to 5 pieces per pound | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Chain warehouse stores sometimes are cheaper and sometimes they are
not. They do provide a large supply of quantity size packages. Restaurant
supply stores usually are cheaper, but they do not care to sell small amounts.
(To them, food for 100 people for one meal is a small amount.) You might
want to buy your staples like flour, sugar, and some canned goods from
a restaurant supply store and get enough for more than one event. Then
buy the specialty items that you will not be using over and over again
at a chain warehouse store, or even at a regular grocery store. Look for
bargains in the ads.
Prices you pay will depend upon quality of merchandise. Fresh fruits cost more than can fruits, and the nicer fresh fruits cost even more. Keep an eye on how much you are spending and make sure you don't overspend on insignificant parts of the menu. The most expensive part of the menu should be the entree. It will be what the diner will remember the most and will be what makes the meal great or ruins the meal. How much to buy? Check your recipes, add the amounts together. Look at the chart on this site that tells you how much to buy for 24 people. If you buy extra, remember that leftovers only drive up the cost of the meal without contributing to the success of the meal. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
For Baking potatoes buy nine grade A. They run close to a pound each sp 100 lb. =100 servings | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Let's Practice. |
made by
Nancy Wilkins University of Houston Clear Lake Spring, 1998 |